Award Winners by Year

2020

New Member

Billy Elkins

Lyn Fish

Most Improved

Sam Boreham

Grace Judge

Most Impressive Performance

Sam Boreham

Fiona Tideswell

Endurance Performance

Ross Arnold

Nicola King

Chairs Award

Grace Judge

Outstanding Contribution

Trevor Bunch

Member of the Year

Neil Mustoe & Helen George

Lockdown Champion

Craig Sisson

Honorary Membership

Neil Mustoe

2019

New Member

Rhiannon Marie Beal

Mark Phillips

Most Improved

Jamie Randall

Alison Goodwin

Most Impressive Performance

Peter Miller

Karen Martin

Endurance Performance

Shirley Fowler

Trevor Bunch

Comedy Award

Mark White

Chair Persons Award

Ross Arnold

Outstanding Contribution

Sil Clay

Members Member

Dave Greenham

2018

New Member

Luke Withers

Sally Johnston

Most Improved

Peter Miller

Claire Anderson

Most Impressive Performance

Alex Smith

Kelly Mepham

Endurance Performance

Kirsty Millard

Horace Shuriah

Comedy Award

Jason Gale

Chair Persons Award

Mark White

Members Member

Clare Everitt

2017

New Member

Sarah Stuppell

Josh Iron

Most Improved

Alison Goodwin

Tony Bacon

Most Impressive Performance

Shirley Fowler

Michael Gilbert

Junior

Jed Randall

Members Member

Karen Martin

2016

New Member

Melanie Manfield

David Mansfield

Most Improved

Paul Brough

Teresa Franklin

Junior

Josh Wigmore

Most Impressive Performance

Cheryl Trundle

Andrew Bell

Members Member

Yusuf Firat

2015

Beginner

Emma Boulton

Marc Benson

New Member

Carol Le Roy

Mat Bigley

Most Improved

Siobhan Dockerill

Craig Sisson

Most Impressive Performance

Sian Marie Lucas

Andrew Bell

Members Member

Bill Banner

6 o’clock group winner

Michelle Brazier

2014

Beginner

Hayley Brodrick

New Member

Bill Banner

JT Award

Michelle Brazier Gardner, Jemma Wheatley, Tanya Mayes

Most Improved

Graham Dixon

Sian-Maire Lucas

Most Impressive Performance

Andrew Bell

Cheryl Trundle

6 o’clock group winner

Phil Jarvis

Members Member

Dave Greenham

Volunteer of the Year

Trevor Bunch

2013

Beginner

Dawn Dixon

Andy Palmer

New Member

Andrew Bell

Most Improved

Tony Shepherd

Cheryl Trundle

Most Impressive Performance

Martin Speller

Mandy Bunn

Endurance Runner

Sil Clay

Paul Buckle

JT (Comedy) Award

Tracy North and Zoe Chapman

6pm runner

Sandra Hiscox

Members Member

Dave Greenham

Volunteer of the year

Shirley Fowler

2012

New Member

Ian Elden

Most Improved

Tracy North

Paul Brough

Most Impressive Performance

Sian Barker

John Oakes

Endurance Runner

Barry Barnes

JT (Comedy) Award

Yusuf Firat

Members Member

Stephen Reyes

Run Leader

Kim Gregory

2011

Beginner

Daniel Wright

Jo Nichols

New Member

Nicola Vaughn

Most Improved

Sarah Jarvis

Yusuf Firat

Most Impressive Performance

Paul Game

Natasha Scott

Endurance Runner

Mandy Bunn

JT (Comedy) Award

Stephen Reyes

Outstanding Contribution

Joaquim Monteiro

Members Member

Stephen Reyes

2010

New Member

Tracey Roach

Most Improved

Jeanette Hunsdon

David Bray

Male Performance

Martin Lawrence

Sirkka Love

JT (Comedy) Award

Terry Braverman

Flying The Flag

Terry Braverman

Outstanding Contribution

Nigel Chapman

Members member

?