Results 2017

Last updated 22/11/17

Latest parkrun results: www.parkrun.com

View previous year –  2013 / 2014 / 2015 /2016

Suffolk Grand Prix SCAA page

2017 Kevin Henry HRC results: HRC_KH_Full_Results

Individual results for club members
Club members competing in any race on our fixture list will see their results automatically recorded, unless they request otherwise. Please ensure you enter as an HRC affiliated runner so your result will be picked up.

If you have any results from other races that you would like recorded, please use the form at the bottom of the page. You can also use this form to advise of any incorrect PB recording.

DATE EVENT NAME TIME

PB?

POSITION

CAT

19-Nov

CHELMSFORD 10K Lynnette Garstang

1:11:29

494

19-Nov

SNETTERTON HALF MARATHON Andy Quick

1:26:57

33

Carl Oldford

1:53:36

PB

351

Christine Taylor

2:00:49

        PB

439

19-Nov

BEDGBURY FOREST HALF MARATHON Ioulion Iordanov

1:46:11

PB

42

19-Nov

ST NEOTS HALF MARATHON Steve Mason

1:19:06

PB

14

Lee Brown

1:33:16

177

Kevin Millard

1:41:14

PB

346

Rachel Darvill

1:43:40

400

Duncan Henry

1:46:16

456

Stephen Reyes

1:48:01

495

Yusuf Firat

1:47:29

496

Paul Brough

1:48:47

504

Karen Martin

1:54:28

644

Michael Hodson

1:57:27

716

David Mansfield

1:59:16

PB

765

Michael Banner

2:00:23

789

Ross Arnold

2:06:08

898

Paul Sherritt

2:08:24

919

David Bray

2:08:56

947

Horace Shuriah

2:08:56

948

Melanie Mansfield

2:10:28

PB

961

Theresa Jones

2:14:51

1016

Beverley Reynolds

2:17:43

1046

Jo Vickery

2:17:43

=PB

1047

12-Nov

ISTANBUL MARATHON Yusuf Firat

3:33:24

244

12-Nov

STOWMARKET SCENIC 7M Mark White

0:49:02

55

Mary Ann Tuli

0:49:11

58

1ST FV45
Teresa Franklin

0:58:38

185

12-Nov

STEBBING 10M Lee Brown

1:10:15

67

Shirley Fowler

1:22:55

PB

211

Sil Clay

1:28:42

270

Michael Banner

1:28:38

277

David Mansfield

1:30:23

PB

298

Craig Alexander

1:39:57

387

5-Nov

FRAMLINGHAM CROSS COUNTRY Mat Bigley

33.22

15

2ND MV40
Andrew Bell

34.46

26

Alex Smith

35.10

35

Glen Fruish

46.12

256

Ross Arnold

50.19

334

Sil Clay

52.49

375

Sirkka Love

54.10

398

Paul Sheritt

54.15

399

Sue Turley

55.47

420

Hayley Wilson

57.26

443

Alison Goodwin

57.47

448

Rob Goodwin

57.48

451

Dave Greenham

63.22

494

Lynette Garstang

68.49

508

5-Nov

FRAMLINGHAM JUNIOR CROSS COUNTRY Juliet Bigley

0:18:47

75

5-Nov

FRAMLINGHAM CASTLE u11 FUN RUN Moses Bigley

0:05:15

42

5-Nov

HISTON BONFIRE BURN 10K Vashti Macdonald-Clink

0:46:59

PB

183

Stewart Chalmers

0:52:33

388

Christine Taylor

0:55:04

PB

501

5-Nov

LODE HALF MARATHON Yusuf Firat

1:35:50

20

Simon Wallis

1:38:22

31

Jack Tappin

1:44:08

47

Mike Freed

1:44:30

50

3RD MV60
John Nevin

1:48:13

69

Andy Barber

1:47:56

71

Daniel Everitt

2:14:21

PB

160

Joanne Hammond

2:14:21

PB

161

Clare Everitt

2:18:46

168

Joan Nevin

2:27:33

181

5-Nov

NEW YORK MARATHON Shirley Fowler

4:09:16

17237

Joanne Rosenwold

4:38:37

PB

28314

Michelle Gardner

4:56:54

PB

34641

4-Nov

OLYMPIC PARK 10K Yusuf Firat

0:42:44

53

3RD MV50
Paul Brough

0:47:24

126

Stephen Miller

0:56:16

303

Horace Shuriah

0:56:15

304

Joaquim Monteiro

0:56:18

315

Sarah Miller

1:00:52

373

29-Oct

SAFFRON STRIDERS FAST 5M Steve Mason

0:29:00

6

Alex Smith

0:29:08

PB

7

Lee Brown

0:32:25

PB

19

Jamie Randall

0:35:23

39

Marc Benson

0:36:24

PB

43

John Nevin

0:40:11

77

Jo Hammond

0:44:59

115

Darrel Buckley

0:47:26

131

Yusuf Firat

0:47:27

132

Clare Everitt

0:47:36

PB

133

David Greenham

0:47:41

134

Terry Braverman

0:54:40

156

1ST MV70+
Sarah Stuppell

0:59:00

160

Daniel Everitt

0:59:02

161

Annette Hall

1:01:09

166

29-Oct

ST ED’S MARATHON Shirley Fowler

4:00:18

PB

31

3RD FEMALE,1ST FV50
Craig Ladley

4:44:24

52

29-Oct

ST ED’S HALF MARATHON Andy Quick

1:34:06

23

Stewart Chalmers

1:57:51

167

Ross Arnold

2:10:05

236

Josh Iron

2:20:35

PB

287

Gemma Evans

2:29:54

PB

325

Fran Williams

2:39:42

344

Sandra Hiscox

2:39:42

345

29-Oct

ST ED’S 10K (actually 5.8M approx) Jason Gale

0:45:28

73

Grace Judge

0:49:09

120

Joanne Rosenwold

0:49:18

126

Alison Goodwin

0:51:08

157

Robert Goodwin

0:51:48

169

Michelle Gardner

0:56:06

250

Lynnette Garstang

1:04:01

345

29-Oct

BEACHY HEAD MARATHON Yusuf Firat

6:30:42

1670

Theresa Jones

7:07:07

1835

Amanda Freemantle

7:58:01

2027

25-Oct

BURY FESTIVAL OF SPORT 5K Steve Oglesby

0:26:09

35

Karina Hunt

0:34:57

101

22-Oct

CHELMSFORD 5K Westley Walker

00:18:41

4

22-Oct

CHELMSFORD MARATHON David Percy

3:24:26

PB

73

Simon Wallis

4:01:50

253

Stuart Shepherd

4:15:17

296

Kirsty Millard

5:13:01

503

Ruth Bayne

5:13:00

504

22-Oct

GREAT SOUTH RUN 10M Peter Miller

1:00:18

100

Sarah Miller

1:31:40

6122

Steve Miller

1:41:14

9415

22-Oct

CAMBRIDGE TOWN & GOWN 10K Michael GILBERT

00:33:11

PB

3

3RD OVERALL
Bryan ROOTES

0:40:42

73

Paul BROUGH

0:47:25

374

Vashti Macdonald-Clink

00:47:34

PB

356

Stewart CHALMERS

0:52:44

762

David MANSFIELD

0:52:47

PB

643

Craig ALEXANDER

0:52:58

660

Melanie MANSFIELD

0:57:36

PB

929

Josh IRON

1:03:16

1276

Keeley WHITE

1:03:16

PB

1277

Terry BRAVERMAN

1:08:07

1338

15-Oct

CAMBOURNE 5K Terry Braverman

Awaiting results

15-Oct

THURLOW 10M Andrew Bell

1:03:42

1

1ST OVERALL!
Craig Sisson

1:13:50

17

Mike Freed

1:21:17

35

Kevin Millard

1:21:18

36

Stewart Chalmers

1:29:10

45

Joaquim Monteiro

1:31:31

49

Nicola Milner

1:36:08

55

Jason Gale

1:37:18

57

Jo Hammond

1:41:58

60

Peter Brunning

1:43:02

63

Michelle Gardner

1:43:35

PB

64

Jacqueline Hewitt

1:45:54

67

Daniel Everitt

1:46:59

PB

69

Beverley Jayne Reynolds

1:47:02

70

Jo Vickery

1:50:39

71

15-Oct

THURLOW 5M Michael Gilbert

0:27:25

1

1ST OVERALL!
Westley Walker

0:32:25

4

Alex Smith

0:33:40

7

Mary Ann Tuli

0:35:39

14

3RD FEMALE 1st FV45
Jamie Randall

0:36:11

16

Shirley Fowler

0:39:15

PB

24

Teresa Franklin

0:41:11

PB

29

Ned Gemmil

0:42:38

33

Alison Goodwin

0:46:00

PB

38

2nd FV45
Grace Judge

0:46:25

39

Robert Goodwin

0:46:30

PB

40

Ellen Williams

0:48:04

PB

44

Gabrielle Clarke

0:48:13

45

Maria Reed

0:48:41

47

Frances Williams

0:50:30

PB

51

Robert Wigmore

0:51:01

52

Darren Buckley

0:53:18

58

Yusuf Firat

0:54:07

61

Lynnette Garstang

0:57:41

64

Liz Nunn

0:58:18

66

2nd FV40
Claire Lister

0:58:20

67

Annette Hall

1:04:31

68

8-Oct

WIMPOLE HOOHAAH 10M Tony Bacon

1:06:22

6

David Mansfield

1:40:46

99

Sarah Goodey

1:41:14

102

Melanie Mansfield

1:46:00

116

8-Oct

MARTLESHAM 10K Teresa Franklin

0:51:34

239

8-Oct

GREAT EASTERN RUN HALF MARATHON Peter Miller

1:20:15

PB

102

Alex Smith

1:21:48

PB

121

Tony Gooding

1:34:44

PB

448

Andy Barber

1:40:00

687

Marc Benson

1:40:24

PB

700

Kevin Millard

1:42:03

PB

783

Neil Mustoe

1:45:59

969

Carl Oldford

1:54:22

1523

Michael Banner

1:55:55

1625

Stuart Shepherd

1:58:56

1883

Joanne Rosenwold

1:59:02

PB

1894

Lindsay Matthews

2:01:37

2089

Sarah Lynch

2:08:03

2506

Annarine De Lange

2:10:35

2680

Vashti Macdonald-Clink

2:10:50

2696

Michelle Gardner

2:12:04

2766

Emma Moss

2:20:52

3232

Claire Lister

2:24:07

3358

8-Oct

YORKSHIRE MARATHON Mark White

3:24:09

PB

423

Kirsty Millard

3:42:38

869

Simon Wallis

3:53:40

PB

1308

Karen Martin

3:58:35

1500

7-Oct

TISSINGTON TRAIL HALF MARATHON Sandra Hiscox

2:14:51

PB

212

7-Oct

BARROW MARATHON Shirley Fowler

4:03:08

PB

8

1ST Female!

1-Oct

ABINGTON 10K MICHAEL GILBERT

0:33:42

1

1ST OVERALL!
ANDREW BELL

0:36:24

8

PETER MILLER

0:36:25

PB

9

MARTIN LAWRENCE

0:39:29

24

3RD MV50
TREVOR BUNCH

0:42:05

47

YUSUF FIRAT

0:42:08

48

4TH MV50
KEVIN MILLARD

0:43:07

PB

59

ANDY BARBER

0:43:52

63

MARC BENSON

0:44:51

71

JAMIE RANDALL

0:45:20

79

PAUL BROUGH

0:47:09

107

GLENN FRUISH

0:48:12

PB

119

JOHN NEVIN

0:50:17

162

CRAIG LADLEY

0:50:39

163

KYM CROMARTY

0:50:58

171

BRIGITTE HEARD

0:53:14

195

2ND FV55
STEWART CHALMERS

0:53:18

198

JOANNE ROSENWOLD

0:53:23

PB

199

MICHAEL BANNER

0:53:23

200

CHRISTINE TAYLOR

0:57:10

PB

242

DAVID MANSFIELD

0:57:55

249

ALISON GOODWIN

0:58:14

PB

253

ROBERT GOODWIN

0:58:15

PB

254

CHERYL CLAYDON

0:59:09

PB

265

MELANIE MANSFIELD

1:00:05

270

HAYLEY WILSON

1:00:37

273

DAVID GREENHAM

1:00:31

274

JOSH IRON

1:01:56

287

HORACE SHURIAH

1:01:53

288

ROBERT WIGMORE

1:03:17

299

NICOLA EDMEAD

1:06:09

319

1-Oct

ABINGTON FUN RUN 2K Jed Randall

0:08:30

7

Joan Nevin

0:13:07

90

24-Sep

MONSTER MARATHON ELY Shirley Fowler

4:25:04

34

24-Sep

GREAT EAST RUN David Percy

1:31:50

PB

105

Yusuf Firat

1:33:29

124

Mary Ann Tuli

1:39:12

256

Neil Mustoe

1:48:30

567

Ross Arnold

1:58:02

PB

1015

Sil Clay

2:06:12

1361

David Mansfield

2:19:05

1805

Carol Bliss

2:22:13

1895

Karen Grant

2:23:20

1915

Melanie Mansfield

2:23:20

1916

Karina Hunt

2:37:03

2164

24-Sep

STAFFORD 10K Terry Braverman

1:10:48

1832

17-Sep

OUSE VALLEY WAY MARATHON Andy Barber

3:57:56

18

3RD MV50
Shirley Fowler

5:00:22

64

Michelle Gardner

5:21:32

72

17-Sep

SHELFORD 5K FUN  RUN Maria Reed

0:27:34

89

Karina Hunt

0:32:37

180

Josh Iron

0:44:09

308

17-Sep

HARVEST TRAIL HALF MARATHON Ross Arnold

2:22:13

105

17-Sep

HATFIELD FOREST HALF MARATHON Grace Judge

2:12:08

215

Cherilyn Lane

2:17:26

236

17-Sep

ITU WORLD CHAMPIONSHIPS (TRIATHLON 5K RUN SECTION) ROTTERDAM John Nevin

0:25:27

10-Sep

THETFORD MARATHON Simon Wallis

4:31:20

Shirley Fowler

4:44:58

Michelle Gardner

5:28:17

10-Sep

THETFORD HALF MARATHON Joanne Rosenwold

2:41:54

10-Sep

BUDAPEST HALF MARATHON Peter Miller

1:23:35

89

Paul Brough

2:00:16

2515

Sarah Miller

2:09:54

1134

Stephen Miller

2:27:14

4739

10-Sep

FELIXSTOWE COASTAL 10M Hayley Wilson

1:44:39

329

10-Sep

GREAT NORTH RUN Sil Clay

2:01:07

13220

Steve Oglesby

2:02:33

PB

13990

Eleanor Carpenter

2:26:06

27398

Stacey Marshall

3:18:32

41112

10-Sep

SWINESHEAD 10M Ioulion Iordanov

1:20:18

94

10-Sep

GREATER CAMBRIDGE 10K Michael Gilbert

0:33:41

PB

3

3RD OVERALL
Alex Smith

0:35:48

PB

9

Teresa Franklin

0:51:10

204

Stewart Chalmers

0:51:07

205

Ashley Proctor

0:58:12

334

Maria Reed

0:58:29

349

Jo Vickery

0:59:17

PB

355

Sandra Hiscox

1:01:49

398

Josh Iron

1:05:25

445

Karina Hunt

1:05:56

PB

447

3-Sep

TAKELEY 10K Kym Cromarty

0:52:08

111

2nd FV45-54

3-Sep

WISSEY HALF MARATHON Yusuf Firat

1:36:29

33

2nd MV50-54
Kirsty Millard

1:37:21

37

2nd FU 35
Ross Arnold

2:01:36

136

3-Sep

BEDFORD HALF MARATHON Glenn Fruish

1:52:52

626

Shirley Fowler

1:54:26

704

Michelle Gardner

2:12:12

1336

Amanda Freemantle

2:20:39

PB

1609

3-Sep

HARLOW 10M Michael Dennison

1:11:09

36

28-Aug

GRASS SNAKE 12M Shirley Fowler

1:53:51

4

3RD FEMALE

26-Aug

LEE VALLEY VELODROME 10M Yusuf Firat

1:17:50

21

1st MV50

20-Aug

CLACTON HALF MARATHON Tony Gooding

1:43:02

70

Theresa Jones

2:10:44

216

20-Aug

KIMBOLTON HALF MARATHON Andy Barber

1:39:09

85

Peter Brunning

2:04:53

246

18-Aug

IPSWICH TWILIGHT 10K Marc Benson

0:44:06

PB

178

Neil Mustoe

0:44:07

PB

179

Ross Arnold

0:49:29

PB

400

18-Aug

IPSWICH TWILIGHT 5K Michael Gilbert

0:15:36

PB

20

13-Aug

HOAD HILL HALF MARATHON Peter Miller

1:37:56

1

1ST OVERALL!
Emma Moss

2:32:59

74

Sarah Miller

2:33:49

75

Stephen Miller

2:48:54

93

6-Aug

CANNOCK CHASE 10K Terry Braverman

1:20:59

619

2ND MV70

4-Aug

WIBBLY WOBBLY LOG JOG 5M(ISH) Mark White

0:34:59

12

3RD M45-49
Kevin Millard

0:37:23

28

Jamie Randall

0:37:29

30

Kirsty Millard

0:38:36

38

1ST FU40
Shirley Fowler

0:44:28

84

3RD F50-54
Stephen Miller

0:46:39

122

Andy Palmer

0:47:39

133

Sirkka Love

0:48:08

140

1ST F60-64
Charlotte Stanley

0:49:18

148

Natalie Lewis

0:49:21

150

James Briggs

0:49:16

156

Sarah Goodey

0:49:45

158

Michelle Gardner

0:50:05

163

Joaquim Monteiro

0:49:45

166

Daniel Everitt

0:49:56

167

Melanie Mansfield

0:50:55

170

Peter Brunning

0:51:35

179

Cheryl Claydon

0:52:14

190

Joanne Rosenwold

0:52:14

191

Clare Everitt

0:54:20

217

Helen Spooner

0:55:01

223

Debbie Hartshorn

0:59:04

243

Gemma Evans

0:59:50

244

30-Jul

RECOVER RACE BURY HALF MARATHON Tony Bacon

1:20:25

PB

1

1ST Overall!
Nigel Fitch

1:40:24

17

1ST MV45
Shirley Fowler

1:50:41

PB

43

1ST FV50
Joanne Rosenwold

2:04:20

PB

78

Michelle Gardner

2:22:47

105

Stuart Shepherd

2:28:28

106

Josh Iron

2:32:36

110

30-Jul

RECOVER RACE BURY 12K Ross Arnold

1:07:14

32

Sirkka Love

1:11:02

42

1ST FV60
Paul Sherritt

1:12:23

53

Cheryl Claydon

1:21:54

76

23-Jul

LITTLEPORT 10K Jamie Randall

0:44:09

41

16-Jul

CHILTERN CHALLENGE 31M Kirsty Millard

5:31:05

63

16-Jul

ST IVES 10K Stewart Chalmers

0:54:33

336

15-Jul

ESSEX 30M Simon Wallis

6:34:34

16

David Hearn Percy

6:34:44

18

9-Jul

SOUTHEND HALF MARATHON Yusuf Firat

1:36:14

125

9-Jul

FEN GALLOP 10K Hayley Wilson

0:56:46

140

9-Jul

THETFORD FOREST 10K Anthony Bacon

0:36:06

1

Nigel Fitch

0:42:58

PB

16

Neil Mustoe

0:44:47

27

Marc Benson

0:47:08

53

MICHELLE GARDNER

1:01:24

283

Ruth Bayne

1:13:22

453

Stuart Shepherd

1:15:07

463

Gemma Evans

1:15:41

473

Terry Braverman

1:16:39

474

Stacey Marshall

1:25:54

512

7-Jul

GREAT BENTLEY 5M Westley WALKER

0:30:58

PB

52

Yusuf FIRAT

0:32:52

90

Kevin MILLARD

0:34:34

PB

132

Josh IRON

0:47:48

PB

379

7-Jul

GREAT BARROW MARATHON Shirley Fowler

4:38:17

6-Jul

GIRTON 5K Josh Iron

0:28:01

136

Terry Braverman

0:36:24

192

1ST MV70+

5-Jul

GREAT BARROW MARATHON Shirley Fowler

4:42:56

3-Jul

GREAT BARROW MARATHON Tony Bacon

4:00:26

3

Simon Wallis

4:00:37

4

2-Jul

GREAT NEWHAM LONDON 10K Kelly Mepham

0:43:04

PB

175

2-Jul

BEWL 15M Michelle Gardner

2:51:12

712

2-Jul

GOLD COAST MARATHON David Greenham

6:07:18

4992

2-Jul

STORT 5M Westley Walker

0:31:14

5

2-Jul

STORT 10M Ross Arnold

1:36:09

137

2-Jul

NEWMARKET 10K Martin Lawrence

0:39:31

12

Andy Quick

0:40:03

13

Trevor Bunch

0:40:29

15

Mark White

0:40:40

18

David Percy

0:42:37

PB

28

Yusuf Firat

0:43:07

30

Mary Ann Tuli

0:43:18

31

2ND FEMALE
Michael Dennison

0:43:26

PB

32

Kevin Millard

0:43:51

PB

34

Kirsty Millard

0:45:20

48

Jamie Randall

0:46:16

55

Cheryl Trundle

0:48:20

68

1ST FV60
Glenn Fruish

0:49:17

84

Paul Brough

0:49:35

94

Teresa Franklin

0:51:26

108

1ST FV50
Paul Sherritt

0:53:27

128

Stewart Chalmers

0:54:03

135

Carl Oldford

0:54:56

PB

147

Horace Shuriah

1:00:24

181

Daniel Everitt

1:03:38

192

Clare Everitt

1:03:39

193

Jo Vickery

1:04:21

197

Maria Reed

1:05:14

202

1-Jul

GREAT BARROW MARATHON Shirley Fowler

4:51:43

1-Jul

OLYMPIC PARK 10K Yusuf Firat

0:42:06

21

2nd MV50

30-Jun

GREAT BARROW MARATHON Shirley Fowler

4:54:49

29-Jun

GREAT BARROW MARATHON Simon Wallis

4:26:30

25-Jun

QUENDON AND RICKLING 5K Alex Smith

17:57

2

24-Jun

KENT 50M Horace Shuriah

10:44:24

27

23-Jun

BURY FRIDAY 5M Michael GILBERT

0:26:54

2

Andrew BELL

0:29:15

12

Tony BACON

0:29:15

13

Westley WALKER

0:31:15

26

Yusuf FIRAT

0:32:53

61

Kevin MILLARD

0:34:52

PB

106

Neil MUSTOE

0:35:53

PB

128

Kirsty MILLARD

0:36:01

PB

129

Ross ARNOLD

0:40:14

229

Graham DIXON

0:41:26

257

Teresa FRANKLIN

0:41:32

PB

266

Dawn DIXON

0:47:28

362

18-Jun

HATFIELD FOREST HOOHAAH 10K Westley Walker

0:41:16

8

Nigel Fitch

0:45:49

27

Marc Benson

0:52:20

91

Michelle Gardner

1:07:17

302

Ellie Carpenter

1:20:05

444

Gemma Evans

1:20:10

446

Ruth Bayne

1:23:19

470

Terry Braverman

1:28:47

500

18-Jun

STEEPLE BUMPSTEAD 10K Michael Gilbert

0:35:51

1

Alex Smith

0:40:29

PB

4

Peter Miller

0:40:31

PB

5

Martin Lawrence

0:42:39

9

Andy Barber

0:45:31

20

David Percy

0:47:54

31

Tony Gooding

0:48:42

35

Jamie Randall

0:49:06

36

Kevin Millard

0:51:03

50

Jack Tappin

0:51:56

53

Michael Hodson

0:55:57

67

Andy Brown

0:57:00

73

Ross Arnold

0:57:01

76

Neil Darracott

0:57:47

78

Cheryl Trundle

0:59:48

96

Stewart Chalmers

0:59:45

97

Carl Oldford

1:00:53

104

David Mansfield

1:03:57

119

Ashley Proctot

1:05:07

127

Robert Goodwin

1:05:40

135

Hayley Wilson

1:06:20

138

Elliott Bliss

1:06:12

139

Nicholas Clay

1:06:18

141

Sarah Miller

1:07:00

147

Daniel Everitt

1:07:47

154

Jo Hammond

1:08:08

155

Clair Gale

1:08:13

156

Craig Ladley

1:08:23

157

Alison Goodwin

1:08:15

158

Peter Brunning

1:08:21

159

Sarah Goodey

1:15:50

198

Melanie Mansfield

1:16:46

202

Maria Reed

1:17:06

203

Joan Nevin

1:22:02

207

18-Jun

STEEPLE BUMPSTEAD 3K Jed Randall

15:07

12

Jacob Catten

17:34

24

1ST M4-7
Adam Everitt

19:18

39

16-Jun

FRAMLINGHAM FRIDAY 5 Mary Ann Tuli

0:34:03

100

1ST FV45

11-Jun

SUTTON BEAST 2.5K Jed Randall

12:41

13

3RD 10-11

11-Jun

ST ALBANS HALF MARATHON Peter Brunning

2:20:12

1990

4-Jun

WORTHING 10K Vashti Macdonald-Clink

0:50:54

PB

624

4-Jun

FLAMING JUNE HALF MARATHON Yusuf Firat

1:36:05

42

Paul Sherritt

2:12:11

374

29-May

HATFIELD BROAD OAK 10K Mark White

0:40:01

PB

51

Westley Walker

0:41:03

74

Lee Brown

0:42:32

102

Kevin Millard

0:45:25

PB

195

Kirsty Millard

0:45:48

206

Jamie Randall

0:45:54

210

Craig Sisson

0:46:19

216

Karen Martin

0:50:53

404

Yusuf Firat

0:50:52

405

Kym Cromarty

0:50:54

421

Ross Arnold

0:52:29

PB

512

Paul Brough

0:53:37

581

Horace Shuriah

0:56:03

661

Hayley Wilson

1:02:06

885

Clare Everitt

1:03:27

956

Daniel Everitt

1:03:27

957

Terry Braverman

1:18:03

1183

29-May

VITALITY LONDON 10K Mary Magee

1:17:03

11269

Raymond Hampford

1:17:03

11270

21-May

STIRLING MARATHON Shirley Fowler

4:08:11

1756

21-May

WIMPOLE HOOHAAH 10K MARC BENSON

0:49:01

76

ELLIE CARPENTER

1:06:51

440

STUART SHEPHERD

1:13:23

534

GEMMA EVANS

1:14:19

551

CHARLOTTE STANLEY

1:16:53

578

RUTH BAYNE

1:16:57

579

TERRY BRAVERMAN

1:20:42

602

STACEY MARSHALL

1:23:43

619

21-Jul

BURY TO CLARE 18M Cheryl Trundle

2:42:11

27

Alison Austin

3:30:01

109

Claire Walker

3:30:07

110

Grace Judge

3:32:06

112

Michelle Gardner

3:37:48

121

14-May

GREAT BADDOW 10M YUSUF FIRAT

1:08:16

PB

34

DAVID PERCY

1:12:38

PB

79

MIKE FREED

1:19:05

PB

152

SHIRLEY FOWLER

1:26:34

PB

296

DAVID MANSFIELD

1:35:54

437

CHERILYN LANE

1:36:01

438

MELANIE MANSFIELD

1:43:18

519

MICHELLE GARDNER

1:44:22

PB

540

13-May

WATERBEACH 10K Josh Iron

0:59:13

PB

131

Keely White

1:04:43

149

7-May

THURSTON 10K Tony Bacon

0:35:56

PB

1

Gemma Evans

1:07:02

PB

116

Karina Hunt

1:11:25

121

7-May

HALSTEAD MARATHON Yusuf Firat

3:43:40

103

Mark White

3:43:40

104

Horace Shuriah

5:09:23

343

7-May

ALTON WATER 10K Michelle Gardner

0:59:31

PB

469

7-May

DEREHAM 10M Lee Brown

01:11:55

96

David Mansfield

01:34:27

331

Melanie Mansfield

01:37:36

PB

353

6-May

OLYMPIC PARK 10K Yusuf Firat

0:40:06

PB

18

1st MV50

4-May

NEWMARKET HEATH 6K Ross Arnold

0:28:19

107

1-May

ASHDON 10K Alex Smith

0:40:55

PB

7

Andy Barber

0:44:32

16

Paul Krause

00:44:49

18

Mathew Cowell

00:45:08

19

Mary Ann Tuli

00:45:43

24

Kevin Millard

0:46:42

PB

31

Jamie Randall

0:48:14

40

Michael Banner

0:49:20

49

Stephen Reyes

0:50:50

62

Neil Darracott

0:52:58

73

Ross Arnold

0:54:18

77

Michaela Cowell

00:55:15

85

Vashti Macdonald-Clink

0:55:27

90

Paul Sherritt

0:56:06

95

Lauren Baird

0:56:03

96

Peter Brunning

1:03:44

136

Pandora Kiddy

1:08:50

150

1-May

BRECKLAND 10K Trevor Bunch

0:39:12

11

Lee Brown

0:42:04

33

Neil Mustoe

0:44:27

PB

56

Marc Benson

0:46:09

PB

78

Kym Cromarty

0:50:14

134

1-May

MILTON KEYNES MARATHON Ann-Louise Salt

3:42:37

432

Yusuf Firat

3:42:37

432

Simon Wallis

04:01:14

PB

790

Shirley Fowler

4:04:34

PB

850

Joanne Rosenwold

5:12:45

1782

30-Apr

GEAR KINGS LYNN 10K Amanda Freemantle

1:02:25

PB

1515

30-Apr

FEN DRAYTON 10K Michelle Gardner

1:02:07

237

30-Apr

ASHFORD & DISTRICT HALF MARATHON Yusuf Firat

1:34:36

6

1st MV50
Horace Shuriah

2:10:37

53

30-Apr

MILTON KEYNES ROCKET 5K Shirley Fowler

0:24:36

402

Joanne Rosenwold

0:28:44

783

23-Apr

BLACKPOOL MARATHON Yusuf Firat

03:16:45

PB

34

1st MV50

23-Apr

LONDON MARATHON » Gilbert, Michael (GBR)

2:48:31

PB

728

» Lawrence, Martin (GBR)

2:56:06

PB

1349

» Mepham, Kelly (GBR)

3:08:28

PB

2830

» Cowell, Mathew Simon (GBR)

3:29:31

6218

» Trundle, Cheryl (GBR)

3:33:10

6858

3RD FV60
» Walker, Westley (GBR)

3:34:24

PB

7090

» Millard, Kirsty (GBR)

3:37:14

PB

7660

» Darvill, Rachel (GBR)

3:45:35

PB

9481

» Martin, Karen Louise (GBR)

4:10:45

15730

» Fowler, Shirley (GBR)

4:17:27

17381

» Clay, Sil (ZAM)

4:27:25

19901

» Miller, Sarah (GBR)

4:31:27

PB

20974

» Millard, Kevin Lee (GBR)

4:45:06

24379

» Bunch, Jill (GBR)

5:02:06

28308

» rosenwold, Joanne (GBR)

5:15:30

30771

23-Apr

CHILDERLEY 10K MICHELLE GARDNER

0:59:46

PB

173

KARINA HUNT

1:10:42

PB

271

TERRY BRAVERMAN

1:13:52

278

23-Apr

VIENNA HALF MARATHON Mike Freed

1:50:45

3537

Barry Judge

2:00:36

6313

Cherilyn Lane

2:08:24

8169

Grace Judge

2:11:24

8803

14-Apr

SUDBURY 5M Tony Bacon

0:28:55

PB

11

Mark White

0:32:20

PB

35

Yusuf Firat

0:32:51

PB

43

Mary Ann Tuli

0:34:36

63

Westley Walker

0:34:36

64

Neil Mustoe

0:36:17

PB

97

Karen Martin

0:39:34

155

Sil Clay

0:40:29

178

Teresa Franklin

0:41:40

PB

197

Karen Grant

0:46:48

PB

286

Wendy Aldhouse

0:47:29

298

Joanne Vickery

0:50:10

PB

344

9-Apr

NORWICH HALF MARATHON Glenn Fruish

2:02:16

841

9-Apr

BRIGHTON MARATHON David Percy

3:49:59

PB

1717

Gareth Thomas

3:51:49

1845

Alex Smith

3:57:25

2246

Theresa Jones

4:43:41

1870

Darren Cornell

5:30:39

6586

9-Apr

HAVERHILL FUN RUN Jed Randall

9:58

6

Sorren Spall

11:01

10

Keira Mansfield

14:46

24

Melanie Mansfield

14:46

25

9-Apr

HAVERHILL 10K Paul Krause

0:41:55

9

Andy Barber

0:43:32

13

Lee Brown

0:43:56

14

Mike Freed

0:47:34

PB

24

Marc Benson

0:48:56

34

Kym Cromarty

0:53:22

54

Ross Arnold

0:53:40

PB

57

Paul Sherritt

0:53:48

58

Teresa Franklin

0:54:29

61

David Mansfield

0:57:43

79

Jo Hammond

1:00:19

92

Anna Garner

1:00:20

93

Neil Mustoe

1:00:21

94

Lindsey Morgan

1:00:36

96

Cheryl Claydon

1:02:12

PB

101

Helen Spooner

1:02:14

102

Peter Brunning

1:02:30

103

Meghan Bushell

1:03:03

107

Sandra Hiscox

1:04:50

111

Lisa Harling

1:05:27

116

Robert Wigmore

1:05:58

118

Maria Reed

1:06:32

121

Helen Parnell

1:10:29

PB

130

Gemma Evans

1:11:23

132

Joan Nevin

1:12:45

133

Ruth Bayne

1:14:12

136

Stacey Marshall

1:16:34

PB

140

David Greenham

1:16:35

141

Niall Baragry

1:26:11

143

9-Apr

HAVERHILL HALF MARATHON Martin Lawrence

1:32:29

7

1st MV50
Yusuf Firat

1:37:15

10

2nd MV50
Craig Sisson

1:41:38

16

Kirsty Millard

1:43:03

21

4th FEMALE
Shirley Fowler

2:02:45

50

1ST FV50
John Nevin

2:08:30

58

Michelle Haynes

2:11:55

65

Michelle Gardner

2:21:20

72

9-Apr

HAVERHILL MARATHON David Edwards

4:11:55

13

Simon Wallis

4:14:44

PB

14

2-Apr

CAMBOURNE 10K Sil Clay

0:52:04

350

Karen Grant

0:59:42

614

Nicholas Clay

1:03:21

700

2-Apr

OAKLEY 20 Michael Gilbert

2:18:07

45

Martin Lawrence

2:20:49

PB

60

Yusuf Firat

2:27:34

94

Mark White

2:38:54

187

Kirsty Millard

2:38:54

PB

188

Cheryl Trundle

2:39:37

PB

194

1ST FV60
Ann-Louise Salt

2:44:48

246

Karen Martin

2:55:39

PB

372

Kevin Millard

3:15:43

567

Horace Shuriah

3:29:38

678

Joanne Rosenwold

3:48:42

751

2-Apr

MANCHESTER MARATHON Jack Tappin

3:48:29

3198

Shirley Fowler

4:16:33

5279

1-Apr

OLYMPIC PARK 10K Yusuf Firat

0:46:04

72

Paul Brough

0:52:47

150

26-Mar

HAVERHILL CROSS COUNTRY Tony Bacon

34.39

21

Alex Smith

36.11

38

Paul Krause

37.34

52

Andy Barber

38.54

72

Lee Brown

43.19

116

Ross Arnold

46.18

146

Graham Dixon

47.33

157

Teresa Franklin

47.47

160

Paul Sheritt

47.51

162

Paul Brough

48.15

168

Dawn Dixon

55.30

201

Michelle Brazier Gardner

56.39

202

Sandra Hiscox

57.23

205

Phil Jarvis

57.25

206

Maria Reed

60.09

214

26-Mar

HAVERHILL CROSS COUNTRY JNR Sorren Spall

14:35

24

26-Mar

DAFFODIL DAWDLE MARATHON David Edwards

5:10:00

19

Sian Thompson

6:12:00

Shirley Fowler

6:12:00

Joanne Rosenwold

6:12:00

19-Mar

STOWMARKET HALF MARATHON Yusuf Firat

1:31:56

43

Kirsty Millard

1:35:42

PB

64

3RD FEMALE
Bill Banner

1:42:16

98

Cheryl Trundle

1:43:54

110

1ST FV60
Duncan Henry

1:46:28

132

Jack Tappin

1:46:29

133

Kevin Millard

1:47:58

152

Ioulion Iordanov

1:52:54

192

Stephen Reyes

1:55:53

232

12-Mar

GRIZZLY 20M Theresa Jones

4:23:47

1051

Allison Austin

4:45:31

1273

Hayley Wilson

4:45:06

1286

Shirley Fowler

5:10:53

1449

Joanne Rosenwold

5:11:57

1443

Michelle Gardner

5:14:29

1461

12-Mar

CUB RUN 9M Natalie Lewis

2:02:48

317

Claire Walker

2:02:49

318

Meghan Bushell

2:09:19

373

Teresa Franklin

2:09:18

374

Sandra Hiscox

2:09:20

375

Phil Jarvis

2:09:18

376

Beverley Reynolds

2:09:20

377

Jo Vickery

2:11:12

378

12-Mar

NORTH LONDON HALF MARATHON Andy Barber

1:34:24

336

12-Mar

THAXTED MARATHON David Edwards

5:22:30

19

Sarah Miller

5:47:15

37

Yusuf Firat

5:47:15

37

12-Mar

COLCHESTER HALF MARATHON Jack Tappin

1:43:24

510

Mark White

1:54:26

1069

Michael Hodson

1:55:57

1139

5-Mar

FRITTON LAKE CROSS COUNTRY Jamie Randall

34.31

96

Sirkka Love

41.49

214

Paul Sheritt

42.08

220

5-Mar

ESSEX 20 Shirley Fowler

3:16:47

341

5-Mar

CAMBRIDGE HALF MARATHON Michael Gilbert

1:13:49

PB

16

Craig Sisson

1:23:53

PB

181

Mark White

1:27:59

PB

353

Andy Quick

1:28:08

PB

359

Kelly Mepham

1:28:10

PB

362

Paul Krause

1:31:55

592

Lee Brown

1:32:01

PB

595

Nicki Davis

1:32:07

615

David Hearn Percy

1:32:33

PB

652

Andy Barber

1:32:57

654

Alex Smith

1:33:49

PB

736

Cheryl Trundle

1:39:09

PB

1230

1ST FV60
Neil Mustoe

1:41:04

PB

1412

Mary Ann Tuli

1:41:05

1414

Marc Benson

1:42:31

PB

1602

Mike Freed

1:43:51

PB

1765

Alison Couldry

1:44:20

2005

Marcus Macnamara

1:44:56

2022

Jack Tappin

1:46:31

2112

Chris Gilbert

1:49:08

2271

Rachel Darvill

1:48:30

2445

John Nevin

1:50:17

2689

Stuart Shepherd

1:55:06

3367

Teresa Franklin

1:54:39

3373

Brigitte Heard

2:00:52

3895

Glenn Fruish

2:03:40

4317

James Briggs

2:04:44

4341

Kym Cromarty

2:03:37

4448

Kirsten Bagley

2:03:37

4449

Helen Spooner

2:10:47

4912

Sarah Lynch

2:08:46

4979

Jayne Hammersley

2:09:13

PB

4990

David Bray

2:09:24

5000

Darre Buckley

2:09:24

5001

Nicola Milner

2:07:42

5016

Hayley Brodrick

2:10:42

5202

Michelle Gardner

2:12:07

5301

David Mansfield

2:11:27

PB

5400

Karen Martin

2:11:45

5425

Darren Cornell

2:18:18

5576

Louise Cousins

2:15:45

5592

Annarine De Lange

2:17:21

5665

Melanie Mansfield

2:16:12

PB

5711

Gabrielle Clarke

2:19:12

5757

Jacqueline Hewitt

2:19:53

5758

Clare Everitt

2:17:13

PB

5773

Daniel Everitt

2:17:13

PB

5774

Jo Vickery

2:17:42

PB

5775

Sandra Hiscox

2:20:08

5929

Ellen Williams

2:21:36

6010

Ana Garcia Almendros

2:21:42

6016

Amanda Freemantle

2:24:18

PB

6119

Jo Hammond

2:22:57

6125

Joan Nevin

2:28:25

6276

Liz Nunn

2:30:47

6427

Claire Lister

2:30:47

6428

Karina Hunt

2:32:42

PB

6543

Gemma Evans

2:36:23

PB

6621

Niall Baragry

3:02:34

PB

6883

Stacey Marshall

3:05:20

PB

6875

26-Feb

THORPE PARK HALF MARATHON Shirley Fowler

2:03:23

1744

Michelle Gardner

2:18:29

2382

26-Feb

TARPLEY 20 Martin LAWRENCE

2:21:28

PB

29

3RD MV50
Yusuf FIRAT

2:26:37

PB

44

Cheryl TRUNDLE

2:39:53

PB

90

1ST FV60
Rachel DARVILL

2:51:24

149

Sil CLAY

2:58:03

179

Alice BAGSHAW

3:17:39

243

26-Feb

TARPLEY 10 Michael GILBERT

1:08:15

33

Mark WHITE

1:08:49

35

Trevor BUNCH

1:08:49

36

Mary Ann TULI

1:10:30

PB

44

1ST FV45
Andy BARBER

1:11:34

48

Bill BANNER

1:17:36

79

Marc BENSON

1:19:00

PB

98

Neil MUSTOE

1:19:00

PB

99

Mike FREED

1:20:08

PB

111

Teresa FRANKLIN

1:26:23

157

Cherilyn LANE

1:32:29

229

David MANSFIELD

1:33:06

PB

235

Carol BLISS

1:33:35

PB

241

Karen GRANT

1:36:01

PB

267

Wendy ALDHOUSE

1:37:34

279

Melanie MANSFIELD

1:38:49

287

Grace JUDGE

1:40:22

295

Helen SPOONER

1:43:45

315

19-Feb

BURY CROSS COUNTRY Michael Gilbert

32.04

5

Andrew Bell

33.46

12

Alex Smith

38.35

72

Andy Barber

39.51

91

Bill Banner

42.50

141

Paul Sheritt

50.58

251

Graham Dixon

51.15

255

Sirkka Love

51.17

256

Helen Spooner

57.22

296

Dawn Dixon

59.24

304

5-Feb

BRAINTREE BOGGLE MARATON Shirley Fowler

6:22:35

David Edwards

6:22:50

Joanne Rosenwold

6:22:50

5-Feb

LONDON WINTER RUN 10K Neil Mustoe

0:46:28

365

Peter Brunning

0:58:06

5710

5-Feb

WATFORD HALF MARATHON Lee Brown

1:33:25

PB

257

5-Feb

GREAT BENTLEY HALF MARATHON Yusuf Firat

1:30:56

109

5-Feb

NEW ORLEANS HALF MARATHON Michael Andreottola

1:57:03

1383

4-Feb

OLYMPIC PARK 10K Yusuf Firat

0:41:21

45

3RD MV50
Paul Brough

0:53:28

213

Paul Sherritt

0:56:39

255

29-Jan

GRANSDEN MUDDY FUN RUN HALF MARATHON Andy Barber

1:39:41

11

22-Jan

FOLKSWORTH 15 Yusuf Firat

1:48:27

96

Andy Barber

1:53:47

127

15-Jan

STOWMARKET CROSS-COUNTRY Andrew Bell

35.00

17

Andy Barber

42.24

134

Tony Bacon

47.26

217

Jamie Randall

47.36

224

Kirsty Millard

49.36

259

Kevin Millard

49.36

260

Bill Banner

50.59

279

Ivan Layzell

53.33

315

Paul Sheritt

54.25

320

Stephen Miller

56.05

331

Andy Palmer

57.05

338

Sarah Miller

57.25

342

Ruth Bayne

63.17

358

15-Jan

BENFLEET 15 FIRAT, Yusuf

2:05:50

141

WHITE , Mark

2:35:08

385

MARTIN, Karen

2:35:14

386

ROSENWOLD, Joanne

3:11:58

530

WILSON, Hayley

3:14:11

535

8-Jan

SUFFOLK CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS Westley Walker

0:50:37

45

7-Jan

OLYMPIC PARK 10K Yusuf Firat

0:42:53

55

3RD MV50
Paul Sherritt

0:57:37

222

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Use the form below if you know of any amendments that should be made, or of any new results.