Results 2014

Individual results for club members can be found below (results for team competitions can be found on the relative pages). If you have any results you would like recorded please use the form at the bottom of the page.

DECEMBER EVENT NAME TIME PB? POS CAT place
31-Dec FLITCH WAY MARATHON Paul Buckle 4hr04m00 60
220 runners Shirley Fowler 4hr42m29 142
Theresa Jones 4hr45m37 143
Dave Edwards 4hr45m38 144
31-Dec ELY NYE 10KM Martin Lawrence 38m04 27 2nd MV50
590 runners Trevor Bunch 39m56 43
Siobhan Dockerill 44m38  PB 115
Matt Cowell 44m46  PB  116
Karen Martin 44m55  PB 120
Yusuf Firat 45m12 127
Jack Tappin 45m41 143
Kirsty Millard 45m42  PB 144
Steven Reyes 46m10 155
Duncan Henry 48m15 207
Neil Darracott 51m59 314
Simon Wallis 53m58 362
Tim Ellis 54m31 369
Kiera Rosenwold 55m13 390
Joanne Rosenwold 56m56 427
Alan Newlands 57m15 441
Jean Newlands 58m00 458
Sian Barker 58m56 476
Allison Austin 58m58 477
Terry Braverman 59m30 487
Jackie Wareham 62m00 523
28-Dec BUNTINGFORD 10M Simon Wallis 1hr29m09 309
Kiera Rosenwold 1hr31m48 341
Cherylin Lane 1hr34m17 359
Joanne Rosenwold 1hr34m42 363
Peter Rogers 1hr38m35 395
Nicola Vaughan 1hr39m04 400
Michelle Gardner 1hr46m34 437
07-Dec BEDFORD HM Paul Buckle 1hr44m34 351
957 runners Cheryl Trundle 1hr48m01 442
Natasha Scott 1hr52m34 529
Justin Merry 1hr53m23 540
Mark Carpenter 1hr57m24 619
07-Dec NENE VALLEY 10M Ian Elden 1hr06m38 PB 86
363 runners Charlotte Acheson 1hr21m42 PB 239
06-Dec CLONAKILTY WATERFRONT 10KM Saoirse O’Suilleabhan 75m02 687
659 runners
NOVEMBER EVENT NAME TIME PB? POS CAT place
29-Nov FESTIVE FOREST HM Paul Brough 1hr31m29 1 1st overall
29-Nov FESTIVE FOREST 10KM Martin Speller 41m41 1 1st overall
23-Nov NORWICH HM Jack Tappin 1hr47m56 699
2284 finishers Graham Dixon 1hr50m18 PB 796
Janet Symonds 2hr02m58 1366
Hayley Brodrick 2hr02m58 1367
Bill Banner 2hr02m58 1369
23-Nov HADLEIGH 5M Andrew Bell 29m50 3 3rd overall
128 runners Ian Elden 32m10 PB 9 1st MV40
Sian-Marie Lucas 35m35 PB 21
John Nevin 41m37 50
Helen Keefe 50m16 92
23-Nov HADLEIGH 10M Martin Lawrence 1hr02m44 17 1st MV50
250 runners Mark White 1hr09m04 52
Mary-Ann Moseley 1hr14m13 PB 77 1st WV40
Jamie Randall 1hr16m55 88
Dan Jones 1hr20m02 114
Lee Brown 1hr23m30 129
Andy Keefe 1hr29m30 171
Mark Carpenter 1hr29m45 177
Cherylin Lane 1hr33m17 192
Terry Braverman 1hr38m13 211
23-Nov ELY FESTIVE 5k Phil Jarvis 25m32 PB 75
Louisa Zioui 28m20 120
Sarah Jarvis 32m57 PB 195
16-Nov BRIGHTON 10K Siobhan Dockerill 45m02 PB 713
3169 finishers
16-Nov St NEOTS HM Trevor Bunch 1hr25m35 PB 57
640 finishers Martin Lawrence (pace) 1hr25m35 58
Karen Martin 1hr37m30 PB 214
Stephen Reyes 1hr43m53 343
Kym Cromarty 1hr47m13 PB 428
Justin Merry 1hr47m34 434
Natasha Scott 1hr48m50 457
Shirley Fowler 1hr53m19 554
Neil Darracott 1hr57m40 653
Brigitte Heard 2hr10m34 799
Tracy North 2hr32m55 892
16-Nov SOUTHWOLD 10KM Graham Dixon 47m40 154
668 finishers James Briggs 54m19 350
Helen Spooner 59m24 471
Dawn Dixon 60m18 496
16-Nov ISTANBUL MARATHON Yusuf Firat 4hr10m51 ?
3145 finishers Horace Shuriah 4hr25m17 ?
Joaquim Monteiro 4hr55m22 ?
09-Nov ATHENS MARATHON Shirley Fowler 4hr27m45 4656
Trudi Morish 5hr26m04 8444
09-Nov STEBBING 10 MILE Simon Wallis 1hr27m44 PB 265
446 runners
09-Nov STOWMARKET SCENIC 7 MILE Martin Speller 43m22 17
396 runners Joanne Rosenwold 64m13 301
Michelle Gardner 73m01 361
08-Nov KINGS FOREST ULTRA (50K) Sian Barker 5hr09 33
97 finishers Paul Buckle 5hr43 58
Justin Merry 5hr43 59
Ivan Layzell 5hr43 60
02-Nov BONFIRE BURN 10K Meghan Bushell 53m03 342
867 finishers Teresa Franklin 53m11 353
Terry Braverman 58m14 518
Sandra Hiscox 60m28 600
Phil Jarvis 67m19 761
Sarah Jarvis 72m54 828
02-Nov LODE HM (shortened to 10.9miles) Yusuf Firat 1hr18m59 45
195 finishers Ian Pammenter 1hr21m00 54
Andy Barber 1hr21m53 61
Jamie Randall 1hr22m22 64
Kirsty Millard 1hr25m09 80
Darren Cornell 1hr35m17 106
Shirley Fowler 1hr42m43 150
Joanne Rosenwold 1hr42m44 151
Allison Austin 1hr43m43 154
Claire Walker 1hr44m03 155
OCTOBER EVENT NAME TIME PB? POS CAT place
26-Oct BEACHY HEAD MARATHON Theresa Jones 5h22m32 915
1653  runners Dave Edwards 5h23m37 914
26-Oct FENLAND 10M Ian Elden 1hr09m19 PB 66
277 runners Charlotte Acheson 1hr23m21 188
19-Oct THURLOW 10M Martin Lawrence 1hr04m06 PB 5 1ST V50
163 runners Ivan Layzell 1hr11m09 20
Karen Martin 1hr15m14 PB 33
Andy Barber 1hr16m38 38
Jack Tappin 1hr19m57 53
Matthew Cowell 1hr20m44 57
Bill Banner 1hr20m46 58
Cheryl Trundle 1hr20m49 PB 59 1st V60
Rachel Darvill 1hr21m23 62 2nd V40
Graham Dixon 1hr24m47 PB 70
Mike Freed 1hr27m21 81
Simon Wallis 1hr29m09 90
Darren Cornell 1hr29m12 91
Hayley Broderick 1hr29m35 PB 94
Steve Miller 1hr29m55 97
James Briggs 1hr33m16 109
Craig Sissons 1hr34m21 113
Annabel Thorpe 1hr34m32 115
Sue Turley 1hr35m00 118
Theresa Jones 1hr36m08 121
Dave Greenham 1hr36m08 122
Cherylin Lane 1hr36m47 123
Janet Symonds 1hr38m36 129
Joanne Rosenwold 1hr38m42 130
Courtney Firman 1hr41m18 137
Nigel Chapman 1hr44m15 145
Helen Spooner 1hr45m09 146
Dawn Dixon 1hr45m19 PB 147
19-Oct CHELMSFORD MARATHON Shirley Fowler
958 runners
19-Oct SAXON 5M Mark White 33m29 19
138 runners Ian Elden 35m02 31
Sian-Marie Lucas 35m42 PB 36 3rd Lady
Mary-Ann Moseley 37m30 53 2nd F40
19-Oct BIRMINGHAM HM Joan Nevin 2hr28m36 11655
14599 runners John Nevin 2hr28m37 11658
Sue Kent 2hr45m59 13292
12-Oct YORKSHIRE MARATHON Paul Brough 3hr09m14 PB 161
3689 runners Dave Edwards 3hr56m15 1334
12-Oct GREAT EASTERN HM  Martin Lawrence 1hr20m32 PB 98
Trevor Bunch 1hr28m34 265
Ivan Layzell 1hr33m19 451
Mary-Ann Moseley 1hr35m43 PB 547
Andy Barber 1hr39m03 744
Karen Martin 1hr39m29 PB 773
Siobhan Dockerill 1hr41m37 PB 887
Cheryl Trundle 1hr42m43 PB 956
Bill Banner 1hr44m14 PB 1042
Jack Tappin 1hr44m39 1065
Rachel Darvill 1hr44m59 PB 1086
Mark Bailey 1hr47m49 1254
Jackie Wareham 1hr52m37 1603
John Nevin 1hr52m46 1616
Shirley Fowler 1hr53m15 1656
Kym Cromarty 1hr54m03 1725
Lindsay Matthews 1hr55m34 PB 1844
Joanne Rosenwold 2hr04m23 PB 2468
Paul Sherritt 2hr07m15 PB 2616
Terry Braverman 2hr08m17 2664
Briggitte Heard 2hr10m01 2749
Philip Jarvis 2hr10m06 2754
Kim Gregory 2hr11m12 2803
Lisa Mayers 2hr16m47 PB 3046
Alison Darke 2hr20m45 3205
Amanda Freemantle 2hr29m35 PB 3454
Tracy North 2hr27m15 PB 3408
Zoe Chapman 2hr48m20 3682
Sarah Jarvis 2hr48m20 PB 3683
12-Oct TOWN AND GOWN 10KM Sian-Marie Lucas 41m49 PB 50 3rd F
05-Oct HAVERTRI: SUPER SPRINT Henry Wilson 18m35 20
2.4km run (200m swim 9km bike) Jacqui Player 26m06 37
05-Oct HAVERTRI: SPRINT Alison Couldry 27m28 21 1st F41-50
5km run (400m swim 20km bike) Shirley Fowler 31m56 52
05-Oct HAVERTRI: SPRINT + Matthew Cowell 51m04 27
10km run (600m swim 40km bike) Steve Miller 54m25 31 2nd M51+
Jackie Dockerill 52m12 33 2nd F41-50
10km run as part of relay team Martin Lawrence 37m09 PB 1 1st
05-Oct ABINGTON 10KM Bryan Rootes 40m00 33
379 runners Ian Elden 42m23 61
Sian-Marie Lucas 42m37 PB 64
Ivan Layzell 43m11 65
Steven Reyes 45m02 94
Siobhan Dockerill 45m03 PB 96
Duncan Henry 45m58 111
Bill Banner 46m34 124
Cheryl Trundle 47m52 PB 138 3rd FV50
Graham Dixon 48m23 PB 146
John Nevin 49m09 158
Mike Freed 49m12 161
Hayley Brodrick 50m18 PB 173
Tim Owen 50m43 PB 177
Meghan Bushell 51m51 PB 198
Craig Sisson 51m55 199
Theresa Jones 52m00 202
Paul Sherritt 52m25 PB 207
Paul Jones 52m28 209
James Briggs 52m33 PB 210
Teresa Franklin 53m02 PB 216
Lena Wright 53m13 PB 221
Jackie Wareham 53m29 229
Janet Symonds 53m35 PB 230
Dave Greenham 54m25 236
Phil Jarvis 56m39 264
Deborah Slater 56m40 PB 265
Joanne Rosenwold 57m17 276
Sandra Hiscox 57m42 PB 284
Helen Spooner 57m52 PB 286
Cherilyn Lane 58m00 PB 288
Dawn Dixon 58m41 PB 298
Trudi Morrish 58m44 299
Joan Nevin 62m59 332
Tracy North 65m31 34
Jordan Barfield 65m53 342
Alison Hunt 67m44 351
Sue Kent 75m38 370
Sarah Jarvis 76m09 371
Alison Austin(pacing) 78m53 375
Fiona Chapman 78m53 376
05-Oct CHESTER MARATHON Mark White 3hr25m01 PB 427
2470 finishers Karen Martin 3hr40m53 PB 799
Kirsty Millard 3hr56m37 PB 1216
Andy Palmer 3hr58m30 PB 1287
Jamie Randall 3hr58m53 PB 1298
Jill Bunch 4hr58m59 2214
SEPTEMBER EVENT NAME TIME PB? POS CAT place
28-Sep ELY “MONSTER” ULTRA Yusuf Firat 8hr56 43
51 runners Horace Shuriah 8hr56 44
28-Sep ELY “MONSTER” MARATHON Paul Buckle 3hr53 9
48 runners Justin Merry 4hr27 28
Shirley Fowler 4hr50 34
Theresa Jones 5hr40 45
Dave Greenham 5hr40 46
28-Sep HEVER CASTLE TRI Sian-Marie Lucas 43m17 PB 2nd F
10km run as part of relay team
28-Sep ROBIN HOOD MARATHON Cheryl Trundle 3hr57m31 PB 522
1495 runners Meghan Bushell 4hr59m08 PB 1227
28-Sep ROBIN HOOD HM Sandra Hiscox 2hr17m41 PB
Alison Darke 2hr20m37
28-Sep WICKED WALDEN Craig Sisson 44m49 57
227 runners Bill Banner 47m55 86
Graham Dixon 48m49 PB 92
Neil Darracott 51m48 115
Simon Wallis 55m15 152
28-Sep FELIXSTOWE COASTAL 10M Hayley Brodrick 1hr30m31
Janet Symonds 1hr30m33
21-Sep SYDNEY MARATHON Linsay Mathews 4hr26m33
21-Sep PLESHEY & ESSEX HM Simon Wallis 1hr56m28 292
21-Sep IPSWICH HM Paul Sherritt 2hr16m28 977
1245 runners Yusuf Firat (pacing) 2hr16m28 978
14-Sep GRUNTY FEN HM Duncan Henry 1hr48m57 233
529 runners Shirley Fowler 1hr52m32 PB 259
Stephen Reyes 1hr52m46 263
John Nevin 1hr53m01 268
Joanne Rosenwold 2hr14m25 448
14-Sep SHELFORD Fun Run Sian-Marie Lucas 18m48 16 2nd F
329 runners Ian Elden 19m10 18
Charlotte Acheson 22m32 51
Hayley Brodrick 22m37 53
Paul Sherritt 23m34 67
Janet Symonds 24m06 78
Andy Keefe 24m41 88
Helen Keefe 30m55 209
14-Sep BOURN 10KM Amanda Freemantle 64m53 PB
07-Sep SUDBURY 10KM Mike Freed 54m28 22
Cherilyn Lane 63m13 39
Andy Keefe 64m15 40
Jemma Wheatley 73m08 48
Michelle Gardner 73m32 50
07-Sep GREAT NORTH RUN Steve Halls 1hr44m57 4251
41923 runners Justin Merry 1hr49m46 6267
Sil Clay 1hr49m57 6355
Graham Dixon 1hr58m52 11227
Darren Cornell 2hr04m16 14461
Derek Brown 2hr15m20 20625
Dawn Dixon 2hr27m10 27105
Sarah Michalik 2hr36m03 31232
Kiera Rosenwold 2hr36m45 31517
Sue Kent 2hr48m31 35468
AUGUST EVENT NAME TIME PB? POS CAT POS
31-Aug TAKELEY  10KM Sil Clay 51m08 113 1st FV45
330 runners
31-Aug FRAMLINGHAM 10KM Martin Lawrence 37m28 PB 14 1st M50
279 runners Mark White 40m44 28
Dan Jones 42m58 PB 50
Mary-Ann Moseley 44m18 67 2nd F40
Sian-Marie Lucas 45m17 PB 79
Siobhan Dockerill 46m16 PB 91
Ian Elden 48m55 119
Neil Darracott 50m56 145
Charlotte Acheson 51m20 PB 150
Simon Wallis 51m50 162
05-Aug ST IVES 10KM Trevor Bunch 46m28 23
JULY EVENT NAME TIME PB? POS CAT POS
27-Jul LITTLEPORT 10K Mark White 40m45 20
161 runners Tim Ellis 43m31 33
Jamie Randall 44m25 42
Bill Banner 46m20 PB 58
Sian Barker 48m08 72
Graham Dixon 53m37 103
James Briggs 54m18 109
Darren Cornell 55m25 115
Teresa Franklin 55m45 119
Hayley Broderick 55m46 120
Phil Jarvis 57m33 129
Sandra Hiscox 60m56 142
Helen Spooner 61m47 143
Dawn Dixon 62m07 145
Meghan Bushell 62m38 148
Sarah Jarvis 62m42 PB 161
27-Jul LITTLEPORT FUN RUN Jed Randall 6m51 3
20-Jul ST IVES 10K Tim Ellis 44m35 102
520 runners Sian Barker 48m19 186
Simon Wallis 51m47 256
20-Jul HARLOW 10M Sil Clay 1hr27m11 111
199 runners Paul Sherritt 1hr37m48 136
13-Jul FELSTED 10K Ivan Layzell 42m35 49
317 runners Sian-Marie Lucas 45m26 PB 82
James Briggs 53m22 178
Brigitte Heard 57m07 227
Janet Symonds 58m29 248
Helen Spooner 59m25 255
13-Jul EAST HARLING 10K Hayley Brodrick 55m36 PB 86
178 runners
13-Jul STANSTED 10K Paul Sherritt 60m19 ???
06-Jul RAMSEY ROAD RUNNERS 10K Paul Brough 39m44 17
250 runners Sil Clay 49m13 118
06-Jul NEWMARKET 10K Andrew Bell 36m20 PB 8
175 runners Martin Lawrence 37m50 PB 14 1st M50
Mark White 41m48 30
Jamie Randall 44m47 53
Bill Banner 47m14 PB 73
Sian Barker 48m46 89
Cheryl Trundle 48m47 90 1st F60
Simon Haffenden 51m20 106
Simon Wallis 51m18 107
Graham Dixon 52m11 114
James Briggs 53m07 PB 118
Dave Greenham 58m27 151
Helen Spooner 59m18 PB 154
Terry Braverman 62m27 163
Cheryl Claydon 73m55 174
Hayley Woods 75m12 175
JUNE EVENT NAME TIME PB? POS CAT place
29-Jun Abbey 10k Paul Brough 39m44 17
251 runners Sil Clay 49m13 118
27-Jun Wibbly Wobbly 5 mile (Thetford) Mark White 34m04 8
223 runners Jamie Randall 37m23 34
Ian Pammenter 38m13 43
Stephen Reyes 39m06 52
Duncan Henry 39m18 56
Joaquim Monteiro 47m56 136
Claire Walker 48m42 142
Allison Austin 49m34 150
22-Jun Sutton Beast 10k Darren Cornell 73m09 157
172 runners
22-Jun Hatfield Forest 10k Hoohah Stuart Shephard 50m57 56
Graham Dixon 55m15 91
James Briggs 57m26 115
Louisa Zioui 62m43 168
Phil Jarvis 62m44 169
Helen Spooner 64m19 177
Dawn Dixon 65m30 186
Terry Braverman 73m53 221
Sarah Jarvis 87m54 249
Zoe Chapman 87m54 250
22-Jun Bishops Stortford 10 mile Sil Clay 1hr27m54 90
150 runners
22-Jun Hackney HM Shirley Fowler 1hr53m26 3112 12
21-Jun GRANTHAM SUMMER SOLSTICE Hayley Brodrick 56m33 316
472 runners
20-Jun Bury Pacers 5 mile Andrew Bell 28m36 PB 10
400 runners Martin Lawrence 29m45 PB 20 2
Trevor Bunch 32m45 54
Ian Elden 33m47 PB 81
Tim Ellis 34m07 87
Mary-Ann Moseley 34m47 PB 103 1
Jamie Randall 35m38 127
Craig Sisson 36m26 140
Sian-Marie Lucas 36m55 PB 150
Bill Banner 37m11 PB 155
Siobhan Dockerill 37m47 PB 167
Sian Barker 38m41 192
Peter Rodgers 39m56 225
Shirley Fowler 39m59 PB 229
Simon Haffenden 40m55 242
Simon Wallis 41m04 244
Darren Cornell 41m15 PB 249
Graham Dixon 41m26 251
James Briggs 43m46 279
Melanie Catten 43m46 287
Nicole Bailey 44m45 PB 304
Helen Spooner 46m55 328
Terry Braverman 47m48 339
Alison Darke 49m33 PB 353
Tanya Mayes 49m47 359
Dawn Dixon 50m03 361
Lisa Mayes 51m40 371
Stuart Shepherd 52m07 373
Zoe Chapman 52m07 374
Amanda McClean 53m09 380
Toni White 53m54 382
Cheryl Claydon 57m19 388
15-Jun Great Easton 5 Mary-Ann Moseley 35m02 70
188 runners Bill Banner 37m51 100
Terry Braverman 49m27 177
Zoe Chapman 53m40 183
Amanda Freemantle 53m40 184
15-Jun Chilford 10k Martin Lawrence 38m55 5
141 runners Bryan Rootes 41m27 14
Stephen Reyes 48m31 45
Sian-Marie Lucas 49m27 51
Duncan Henry 49m45 52
Siobhan Dockerill 51m02 57
Pete Rogers 52m08 60
Neil Darracott 52m32 62
Teresa Franklin 56m01 87
Lena Wright 56m07 88
James Briggs 56m57 94
Paul Sherritt 57m39 96
Hayley Broderick 59m28 106
Brigitte Heard 59m29 107
Dave Greenham 60m32 110
Theresa Jones 61m20 113
Corrine Winch 61m20 113
Helen Spooner 61m58 118
Dawn Dixon 62m42 122
Graham Dixon 62m43 123
Mark Carpenter 63m14 126
Alison Darke 63m17 127
08-Jun Poppy Ultra (Sheringham) Dave Edwards / /
30 miles Sian Barker / /
Ivan Layzell / /
08-Jun Whipsnade 10k Joanne Rosenwold 55m28 191
611 runners Brigitte Heard 58m35 271
Trudi Morrish 59m33 296
Phil Jarvis 61m40 361
Sandra Hiscox 62m32 368
Tracy North 65m14 424
Zoe Chapman 68m32 483
Stuart Shepherd 68m32 484
Sarah Jarvis 77m30 583
08-Jun Southend Half Marathon Ian Elden 1hr49m16 486
1500 runners Sil Clay 1hr54m32 822
01-Jun Flaming June HM Andy Barber 1hr41m39 84
250 runners Duncan Henry 1hr49m56 175
Stephen Reyes 1hr53m42 219
MAY EVENT NAME TIME PB? POS CAT POS
26-May HATFIELD BROAD OAK 10K Nick Kirkham 44m20 199
1200 runners Tim Ellis 44m47 261
Sian Barker 49m10 446
Kym Cromarty 50m55 495
25-May BUPA 10000  Ian Elden 45m05 1453
 (10k) Charlotte Acheson 52m38 PB 3807
Amanda Freemantle 67m05 9330
18-May WIMPOLE 10K Stuart Shepherd 51m25 82
(Hoohah) Graham Dixon 55m25 140
402 finishers James Briggs 57m04 168
Phil Jarvis 64m59 269
Helen Spooner 65m02 270
Louisa Zioui 65m05 271
Dawn Dixon 68m10 311
Jo Vickery 74m40 351
Hayley Woods 79m40 383
Zoe Chapman 85m14 398
Sarah Jarvis 85m15 399
18-May SOHAM HM Mary-Ann Moseley 1hr39m49 31 1st
120 runners Jamie Randall 1hr48m15 49
Jack Tappin 1hr51m51 58
Nick Reader 1hr52m48 63
Joanne Rosenwold 2hr16m02 103
Allison Austin 2hr18m22 104
Tracy North 2hr39m06 115
11-May HAVERHALF Martin Lawrence 1hr25m33 3 1st V50
173 runners Dan Jones 1hr40m18 21
Cheryl Trundle 1hr47m04 PB 41 1st V60
Bill Banner 1hr49m14 PB 50
Rachel Darvill 1hr51m41 PB 59
Sil Clay 1hr52m33 66
Pete Rogers 1hr53m46 70
Stuart Shepherd 1hr54m14 PB 72
Nick Reader 1hr54m26 74
Karen Martin 1hr56m52 84
Joaquim Monteiro 1hr57m04 85
Nicola Vaughan 2hr01m37 97
Mark Carpenter 2hr02m52 100
Meghan Bushell 2hr02m54 PB 101
Whitney Nobbs 2hr03m16 PB 102
Lucy Chapman 2hr03m57 PB 104
Stephen Miller 2hr04m22 PB 106
Lee Clark 2hr04m51 108
Brigitte Heard 2hr07m49 120
Jo Rosenwold 2hr08m00 121
Nigel Chapman 2hr11m56 128
Derek Brown 2hr13m01 PB 132
Paul Naxton 2hr28m53 PB 149
Kirsty Millard (pacing) 2hr31m30 158
Tracy North 2hr31m30 159
Darren Cornell (pacing) 2hr38m28 165
11-May HAVER10K Ian Elden 41m50 PB 5
182 runners Mark White 41m52 6 1st M40
Alison Couldry 46m12 15 1st F40
Craig Sisson 46m44 18
Kym Cromarty 49m51  PB 29
Graham Dixon 50m48 34
Simon Wallis 51m11 37
James Briggs 53m07 42
Teresa Franklin 54m53 53
Mike Freed 54m56 55
Nicole Bailey 56m12 63
Sian-Marie Lucas 59m18 66
Phillip Jarvis 56m28 67
Paul Sherritt 56m35 68
Lena Wright 57m13 72
Andy Keefe 57m36 77
Hayley Brodrick 57m57 82
Helen Spooner 58m19 PB 86
Cherilyn Lane 58m32 88
Christine Taylor 59m12 92
Michael Bailey 59m19 93
Terry Braverman 59m37 94
Dawn Dixon 60m24 PB 96
Sandra Hiscox 60m47 PB 99
Claire Pickford 61m08 101
Debbie Slater 63m23 113
Michelle Haynes 63m50 119
Alison Darke 63m55 121
Amanda Freemantle 65m23 PB 126
Jacqueline Hewitt 65m54 128
Helen James 67m09 130
Alison Hunt 68m17 133
Mary Magee 69m41 136
Toni White 70m35 140
Rachel Macphail 70m53 141
Maria James 71m20 142
Hayley Woods 71m20 143
Amanda Moody 72m14 145
Sian North 73m18 147
Kim Gregory 73m18 148
Alison Hunt 73m34 151
Cheryl Claydon 74m47 152
Amanda Williams 74m48 153
Paula Tappin 80m03 158
Jacqui Player 83m02 160
Niall Baragry 83m23 161
Sue Kent 96m34 176
11-May HALSTEAD MARATHON Ian Longland 3hr12m18 42
Dave Edwards 3hr35m13 117
Yusuf Firat 3hr45m43 176
Ivan Layzell 4hr01m37 276
Jackie Dockerill 4hr07m46 309
Shirley Fowler 4hr25m42 372
Sian Barker 4hr25m45 373
Michael Connaughton 4hr50m32 456
05-May MILTON KEYNES MARATHON Steve Halls 3hr59m08 784
2107 finishers Kirsty Millard 4hr30m10 1293
Darren Cornell 5hr00m19 1737
05-May ASHDON 10K Andrew Bell 37m40 2
187 runners Martin Lawrence 39m48 5 1st M50
Bryan Rootes 41m08 9
Ian Elden 45m05 27
Ivan Layzell 45m53 30
Yusuf Firat 46m01 32
Mary-Ann Moseley 46m38 37
Stephen Reyes 48m08 47
Bill Banner 49m21 52
Andy Palmer 50m01 60
Cheryl Trundle 50m08 61 1st F50
Sian-Marie Lucas 51m02 70
Stuart Shephard 51m37 74
Sian Barker 51m38 75
Siobhan Dockerill 51m50 78
Nick Reader 53m40 90
Charlotte Acheson 53m53 93
Neil Darracott 53m56 94
Kym Cromarty 54m31 99
Graham Dixon 54m41 101
Jill Bunch 55m08 110
James Briggs 56m13 117
Simon Wallis 58m11 130
Jo Rosenwold 58m15 131
Nicole Bailey 58m36 132
Dave Greenham 58m59 134
Paul Sherritt 59m20 135
Teresa Franklin 61m09 146
Phil Jarvis 61m09 147
Helen Spooner 62m04 154
Deborah Slater 62m57 158
Dawn Dixon 63m12 159
APR EVENT NAME TIME PB? POS CAT place
20-Apr Northampton Marathon Shirley Fowler 4hr14m24 /
Dave Edwards 4hr14m24 /
13-Apr London Marathon Martin Lawrence 3hr07m10 2006
Martin Speller 3hr14m26 2859
Ian Pammenter 3hr39m42 6738
Mark Bailey 3hr56m36 10805
David Bray 3hr56m36 10807
Kym Cromarty 3hr56m46 PB 10861
Rachel Darvill 4hr04m58 12756
Jackie Westrope 4hr13m27 14879
Ian Elden 4hr19m28 PB 16377
Kirsty Millard 4hr21m01 ???
Charlotte Acheson 4hr40m13 21316
Jean Newlands 4hr40m13 21313
Joanne Rosenwold 4hr45m04 22421
Trudi Moorish 4hr58m22 25441
Jackie Hewitt 5hr16m32 28556
Joanne Vickery 6hr04m41 33525
06-Apr Bungay Marathon Dave Edwards 3hr32m41 41
168 finishers Yusuf Firat 3hr58m26 88
06-Apr Bungay HM Mark White 1hr35m09 36
454 finishers Dave Greenham 2hr48m17 448
06-Apr Manchester Marathon Sil Clay 4hr04m21 3009
5911 finishers
MARCH EVENT NAME TIME PB? POS CAT POS
30-Mar DAFFODILL DAWDLE David Edwards 5hr24m /
(26.6 mile off road ultra) Paul Buckle 5hr24m /
Sian Barker 5hr24m /
Shirley Fowler 5hr24m /
23-Mar STOWMARKET HM Mark White 1hr31m59 49
368 runners Ian Elden 1hr38m18 108
 * Suffolk GP fixture Jack Tappin 1hr44m48 169
Jamie Randall 1hr48m34 189
Kirsty Millard 1hr48m38 PB 191
John Nevin 1hr55m30 242
23-Mar OAKLEY 20M Trevor Bunch 2hr39m31 212
Yusuf Firat 2hr48m33 235
Kym Cromarty 2hr58m22 PB 447
Horace Shuriah 2hr58m11 451
Shirley Fowler 3hr17m22 624
Joanne Rosenwold 3hr31m22 708
Trudi Morrish 3m47m37 784
Jacqueline Hewitt 3hr50m43 794
Joanne Vickery 4hr03m01 813
16-Mar PITSFORD LAKE TRAIL Paul Buckle 3hr51m09 /
 (Marathon) Dave Edwards ??? /
16-Mar FLEET HM Tracey Hannaford 2hr02m51 1562
09-Mar CAMBRIDGE HM Martin Speller 1hr23m27 71
3320 finishers Martin Lawrence 1hr23m35 75
Ian Longland 1hr26m30 ???
Mark White 1hr29m06 PB 177
Julian Grubb 1hr31m39 263
Mary Ann Moseley 1hr36m06 396
Roger Hartley 1hr39m27 540
Mark Bailey 1hr43m33 801
Jamie Randall 1hr43m55 758
Amy James 1hr46m15 922
Jack Tappin 1hr46m23 965
Cheryl Trundle 1hr49m34 PB ???
Nicholas Kirkham 1hr50m19 1163
Siobhan Dockerill 1hr50m19 1165
Justin Merry 1hr50m19 1169
Darren Cornell 1hr55m13 1520
Sian-Marie Lucas 1hr57m19 1727
Jean Newlands 1hr59m12 1865
John Nevin 1hr59m33 1889
Graham Dixon 1hr59m50 1913
James Briggs 2hr03m19 2102
Charlotte Acheson 2hr03m35 2056
Melissa Davis 2hr04m28 2204
Jo Rosenwold 2hr07m20 2351
Teresa Franklin 2hr08m55 PB 2430
Brigitte Heard 2hr09m00 2429
Meghan Bushell 2hr09m53 2465
Mark Carpenter 2hr12m51 2520
Dawn Dixon 2hr22m44 2910
Joan Nevin 2hr27m49 3034
Sandra Hiscox 2hr28m09 3038
Tracy North 2hr29m33 3058
Alison Hunt 2hr30m21 PB 3077
Alison Darke 2hr30m21 3077
Joanne Vickery 2hr33m52 3110
Clare Skinner 2hr41m30 3205
Amanda Freemantle 2hr42m42 3221
Amanda Williams 2hr43m32 ???
Jill Bunch 2hr43m32 ???
Toni White 2hr53m11 3277
Hayley Woods 2hr58m17 3295
Zoe Chapman 3hr12m21 3310
Sarah Jarvis 3hr12m21 3311
Niall Baragry 3hr14m16 3313
09-Mar ESSEX 20M Ian Elden 2h45m15 PB 166
452 runners Shirley Fowler 3hr15m0 PB 346
Trudi Morrish * stopped to aid stricken runner *
09-Mar GRIZZLY Theresa Jones 4hr31m02 1163
Marta Jarosz 4hr32m49 1189
Dave Greenham 5hr00m43 1373
Diana Braverman 5hr04m10 1389
Alison Austin 5hr29m45 1487
Claire Walker 5hr29m49 1488
02-Mar MONSTER DUALATHLON Horace Shuriah 65
Run 1 (5km) 31m12
Bike (25km) 1hr05m16
Run 2 (5km) 29m54
Total Finishing Time 2hr08m41
02-Mar SILVERSTONE HM Ian Longland 1hr28m37 178
Mark White 1hr32m15 PB 320
Jamie Randall 1hr46m55 1505
Andy Palmer 1hr47m49 PB 1609
Joanne Rosenwold 2hr07m10 3861
Shirley Fowler 2hr08m40 4017
Trudi Morrish 2hr12m48 4473
02-Mar CAMBRIDGE BOUNDARY RUN – MARATHON Sil Clay 4hr15m12 99
200 runners Justin Merry 4hr16m44 101
Jackie Dockerill 4hr18m39 105
Paul Buckle 4hr20m19 106
Sian Barker 4hr47m32 142
02-Mar CAMBRIDGE BOUNDARY RUN – HM Tracey Hannaford 1hr57m45 242
453 runners Ivan Layzell 1hr57m46 243
02-Mar SWAVESEY 5M Simon Wallis 42m11 24
108 runners
FEBRUARY EVENT NAME TIME PB? POS CAT POS
23-Feb TARPLEY 10M Martin Lawrence 1hr03m08 15
187 runners Mark White 1hr08m21 30
Yusuf Firat 1hr14m17 55
Jamie Randall 1hr15m22 57
Justin Merry 1hr16m53 65
Siobhan Dockerill 1hr20m44 79
Cheryl Trundle 1hr22m02 85
Simon Haffenden 1hr24m01 95
Sian-Marie Lucas 1hr25m32 107
Neil Darracott 1hr25m32 108
Graham Dixon 1hr26m00 110
Stuart Shepherd 1hr26m25 118
Dawn Dixon 1hr47m38 178
Amanda Willliams 2hr06m24 187
23-Feb TARPLEY 20M Martin Speller 2hr14m48 26
237 runners Ian Elden 2hr45m31 107
Natasha Scott 2hr50m58 127
David Bray 2hr51m09 128
Alison Couldry 2hr55m54 145
Sil Clay 2hr58m00 154
Shirley Fowler 3hr26m51 214
Trudi Morrish 3hr40m42 227
16-Feb BALDOCK BEAST HM Dave Bray 1hr50m56 ???
09-Feb GT BENTLEY HM Ian Elden 1hr41m14 258
748 runners Yusuf Firat 1hr41m18 262
Siobhan Dockerill 1hr49m52 396
Darren Cornell 1hr51m34 437
Sil Clay 1hr52m07 438
Kym Cromarty 1hr53m00 461
Steve Halls 1hr55m49 508
Jo Rosenwold 2hr08m21 646
Phil Jarvis 2hr16m42 703
Jacqueline Hewitt 2hr19m01 710
Tracy North 2hr26m22 728
Joanne Vickery 2hr27m19 731
Sandra Hiscox 2hr31m00 733
Zoe Chapman 2hr39m57 737
01-Feb PEDDLER’S WAY ULTRA  Paul Buckle 8h59m33 /
 (47 miles) Dave Edwards 8h59m33 /
Horace Shuriah 9hr45m /

Use the form below if you know of any amendments that should be made, or of any new results.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s